Sanal dünyada yalan haberlerin sonuçları

Sanal dünyada yalan haberlerin sonuçları

Sanal dünyada yalan haberlerin sonuçları

İnternet sahip bulunduğu bilhassariyle hayatımızı gerektiğince kolaylaştırıyor. Bunun tam tersi de olabilir, yani internet hayatımızı zorlaştırabilir de. Nasıl zorlaştırıyor sorusunu soruyorsunuz haklı olarak. İnternetteki doğru olmayan bilgiler, yalan haberler, zararlı içerikler, dolandırıcılık... özetle gerçek hayatta hayatımızı zorlaştıran fazlası şeyin internet versiyonları...

Bunlardan birisi ve belki de en çirkini: Yalan haber. Olmayan birşeyi olmuş gibi göstererek algı operasyonları gerçekleştirme ve anaysal bir suç olan "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" gibi bir suçu prosedürek. Bu, hem bu yalan haberi internet içerisinde yayanın suçlu duruma düşmesine sebep olur, hem de toplumun gerçek olmayan bir haberle huzursuz olmasına.

İnternet içerisinde ve bilhassa sosyal medya mecralarında yalan haberler paylaşarak insanların zarar görmesine, masum insanların canının yanmasına sebep olanlar tartışmasız bir şekilde suç prosedürektedirler. İnternet, kimseye sayısız ve sorumsuz istiklal kısmı sunmaz, sunmamalıdır. Ben internette herşeyi paylaşmakta özgürüm, kimse karışamaz zihniyeti hastalıklı bir anlayıştır. Gerçek hayatta nasıl toplumun rahatını bozanlara, başkalarının istiklal kısmını haksızca gasp edenlere bir yaptırım varsa, internet içerisinde da bunu yapanlara bir yaptırım vardır.

Sosyal medya
Bunun amacıyla bizler, şuurlu bir internet kullanıcısı olarak internet içerisindeki haklarımızı, özgürlüğümüzün sınırlarını çok iyi bilmek zorundayız. Başkalarının özgürlüğünün başladığı yerler bizim istiklal sınırımız olmalıdır. İnternette yaptığımız mesul ve pozitif paylaşımlarla bu ortamın güzelleşmesine katkı sunmalıyız. Gerçek hayatta suç olan birşeyin, internet içerisinde da suç bulunduğu bilinciyle hareket etmeliyiz.

İnternette paylaşılan herşeyin doğru olmayabileceğini unutmamak gerekir. Bilinçli bir internet kullanıcısı, internette paylaşılan yazı, resim ve video gibi içeriğin doğruluğunu birkaç kaynaktan denetim etmelidir. Hem de Bilinçli İnternet kullanıcısı, internet ve sosyal medya gibi ortamlarda yalan ve suça husus olan paylaşımları alakalı birimlere şikayet ederek bu ortamı kötü amaçlarla kullananların yakalanmasına katkı sunmalıdır.

En son sosyal medyada çıkan Bursa'da Suriyeli bireyin bir kadına tecavüz edip öldürdüğü yalan haberi ortalığı ayağa kaldırdı. Sosyal medyada kısa sürede sunulan yalan haber infiale sebep oldu. Çoğu internet kullanıcısı da haberin doğruluğunu araştırmadan bu haberin yayılmasına sebep oldu. İşte tam bu noktada Bilinçli İnternet kullanıcısı olmak mühim duruma geliyor. Küçük bir araştırmayla yalan haberde sarfedilen fotoğrafın 2013 senesinde İstanbul Eyüp TEM Otoyolu’nda gerçekleşen ve 2 Ocak 2013’te haberleştirilen olaya ait bulunduğu anlaşıldı. Bursa Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlar ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, halkı galeyana getirecek yalan paylaşım üstüne soruşturmasını derinleştirdi. İlk paylaşımı yapan bireyin kimliği tespit edildi ve bu şahıs ile alakalı "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddiasıyla prosedür başlatıldı.

Sonuç olarak; yalanların sonu gelmez, doğrusu ne demedikçe, doğrusunu araştırmadıkça, suça husus olacak aldatıcı paylaşımları alakalı birimlere haber vermedikçe...

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1