Internet Explorer döneminin sonu yaklaşıyor.

Microsoft yakında Internet Explorer kullanıcılarını bazı web siteleri için Edge'i açmaya zorlayacak

Internet Explorer döneminin sonu yaklaşıyor.

Güle güle, Internet Explorer, sizi pek tanımıyorduk. Bu doğru değil - bazılarımız IE'yi çok uzun zamandır çok iyi biliyorduk, ilk olarak 1990'ların ortasında internetin henüz patlamadığı bir zamanda tanıştık. Ancak şimdi iki buçuk yıl sonra, Microsoft ironik bir şekilde IE'nin işlevselliğini kasıtlı olarak kırmayı ve bunun yerine kullanıcıları Edge'e yönlendirmeyi planlıyor.

Bu ironik çünkü ilk günlerde IE'nin cazibesi, web ile genel olarak daha iyi uyumluluk sunmasıydı. 1990'ların sonunda IE, baskın tarayıcı olarak Netscape Navigator'ı geride bıraktı ve zirvede tarayıcı pazarının yüzde 90'ından fazlasını elinde tuttu ( IE'nin yükselişini ve düşüşünü vurgulayan bu temiz animasyonu inceleyin ). IE'nin önceki sürümleri web standartlarına çok az ilgi gösteriyordu ve hakim pazar payı nedeniyle (ve Windows ile paketlenmiş olması nedeniyle), birçok web geliştiricisi sitelerini ve hizmetlerini IE etrafında oluşturuyordu. Özünde, Microsoft diğer tarayıcılar için web'i bir nevi bozdu.

Şimdi, IE desteğini otlatmak için yavaş bir hamleyle sona erdiriyor. Microsoft, bugünlerde Google'ın rakip Chrome tarayıcısına güç veren Chromium'a dayanan (ve aslında oldukça iyi) Edge tarayıcısı ile ilgili . Ve bu yaz piyasaya sürülen Edge 84'ten başlayarak, Microsoft bazı kullanıcılar için IE'den zorunlu bir geçişi test ediyor ve önümüzdeki ay Edge 87 ile tüm IE kullanıcıları için anahtarı çevirecek ( ZDNet aracılığıyla ).

(Resim kredisi: Microsoft)

Microsoft bunu Edge'e enjekte edilen yeni bir DLL (dinamik bağlantı kitaplığı) dosyası aracılığıyla yapıyor - bu temelde bir eklentidir. IE, şu anda 1.156 web sitesinin bir listesini içeren bu dosyaya referans veriyor ( burada bir listeye başvurabilirsiniz ). Bir kullanıcı IE'de bu sitelerden birini (örneğin Asana) ziyaret ederse, "Bu web sitesi Internet Explorer ile çalışmıyor! Microsoft, kesintileri önlemek için tarayıcı oturumunuza Microsoft Edge'de devam etmenizi önerir" şeklinde bir hata mesajı alır. Açılır pencerede 'Göz atmaya devam et' düğmesine tıkladığınızda Edge açılır.

Bazı kullanıcılar için bu, sistem yöneticileri için küçük bir rahatsızlıktan büyük bir baş ağrısına kadar değişebilir. Neyse ki, yöneticiler, IE'nin kullanıcıları Edge'e itmesini önlemek için grup politikaları belirleyebilir, eğer bu, herhangi bir nedenle bir işletme ortamı için elverişli değilse.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0