Google'ın Yeni "Featured Snippet" Özelliği Kullanılabilir hale geldi

Google'ın Yeni "Featured Snippet" Özelliği Kullanılabilir hale geldi

Google'ın Yeni "Featured Snippet" Özelliği Kullanılabilir hale geldi

Google, sponsorlu yayınların (varsa) hemen hemen peşinden gösterilen bilgi muhtevası olan öne çıkan snippetler üzerine çalışmalar gerçekleştiriyordu. Yeni özellik geçtiğimiz hafta itibarıyla kullanıma sunuldu.

Amerika Birleşik Devleti merkezli teknoloji devi Google, sponsorlu yayınların (varsa) hemen hemen peşinden gösterilen bilgi muhtevası olan “öne çıkan snippetler” üzerine çalışmalar gerçekleştiriyordu. Yeni özellik için yıllar süren test2 çalışmaları sonrası firma, nihayetinde web sitelerine yönelik muhtevaları öne çıkarma aracını kullanıma sundu.

Bildiğiniz üzere Google, son birkaç senedir web sayfalarında bulunan muhtevaları öne çıkartacak bir araç üzerinde çalışıyordu. Artık kullanıcılara sunulan bu araç sayesinde, Google arama neticelerinizde karşınıza çıkan snippet içinde yer alan kutuya tıkladığınızda, teknoloji devi alakalı muhtevası sarı renk içinde sunacak. Böylelikle, aradığınız konu konusunda doğru bilgiye erişerek karmaşadan kurtulmuş olacaksınız.

Yeni snippet aracı, 5 senelik test mertebesinden sonra kullanılabilir vaziyette:

Google'ın Yeni "Featured Snippet" Özelliği Kullanıma Sunuldu


SearchLiasion’dan Danny Sullivan, paylaştığı tweet aracılığıyla Google’ın sunduğu yeni özellik üzerinde 5 senedir çalıştığını dile getirdi. Şimdi ise bu özellik, geçen hafta itibarıyla bir hayli tarayıcı üzerinden ulaşılabilir vaziyette. Sullivian bu arada teknoloji devinin bu özelliğini 2018 senesi aralık ayından beri hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) ile uyumlu hale getirdiğini de belirtti. Geçen hafta kullanıma sunulan bu yeni özelliğin HTML sayfaları ile akıcı bir şekilde çalıştığını da söylemiş olalım.

Özelliğin nasıl çalıştığını merak eden kullanıcılarımız için hemen özetleyelim. Akıllı telefonunuz veyahut bilgisayarınızda Google üzerinden bir arama yaptığınızda şayet daha okunur bir fonta sahip bir öne çıkan snippet ile karşılaşırsanız oraya tıklayın. Snippet’e tıklamanız vaziyetinde tarayıcınız tıkladığınız ya da seçtiğiniz muhtevası sarı renk ile öne çıkartacak. Bu sayede, web sayfası üzerinde bulunan öne çıkan snippet sarı renk ile ön tasarıya alınmış olacak.

Diğer bir söylemle, öne çıkan snippet’e tıkladığınızda dolaysız olarak aradığınız muhteva veya metne yönlendirilmiş olacaksınız. Özelliğin daha tüm tarayıcılar tarafından desteklenmediğini anımsadalım. Yeni özelliğin bilhassa tıklanmanın ehemmiyetli olduğu web siteleri sahipleri ve SEO uzmanlarına büyük katkısı olacağını düşünüyoruz

Tepkileriniz Nedir?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0