Google'a Açılan Gizlilik İhlali Davası Sonuçlandı

Google'a Açılan Gizlilik İhlali Davası Sonuçlandı

Google'a Açılan Gizlilik İhlali Davası Sonuçlandı

Geçtiğimiz cumartesi günü Chicago'daki bir AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Bölge Hakimi, Mart 2016'da Google'a açılan bir davayı tekrar gün yüzüne çıkardı. Reuters'a göre Google, resimlerdeki biyometrik verileri toplamak ve depolamak için yüz tanıma yazılımlarını kullanıyor.

2016'nın başında Google'ın başını ağrıtmaya başlayan saklılık davası, bir hayli kullanıcının da canını sıkmıştı. Google'ın Illinois Biyometrik Bilgi Saklılığı Yasası'nı ihlal ettiğini iddia eden Reuters, bunun Google Fotoğraflar uygulaması üzerinden yapıldığını söylüyor.

Google'a Açılan Gizlilik İhlali Davası Sonuçlandı

Davacılar, bu olaydan etkilenen binlerce Illinois sakini yerine Google'dan 5 milyon dolarlık tazminat istiyorken; dava, Google'ın Saklılık Yasası'nı maksatlı olarak ihlal ettiği her kişi için 5000 dolar, maksatsız olarak ihlal ettikleri için de 1000 dolar ödemesini istiyor.

Amerikan teknoloji ve yazılım devi Google'ın mahkemeye verdiği belgeler ise, davacıların zarar görmediğini ve bu yüzden parasal zarara ve ihtiyati önlem hakkına sahip olmadığını belirtiyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Bölge Hakimi Edmond Chang ise konu ile ilgili Google ile mutabık olurken "davacıların rastgele somut zararlara maruz kalmadığını" söyledi.

Google'ın gösterdiği belgeler doğru kabul edilip hakim tarafından davanın düştüğü onaylanınca teknoloji devi biraz daha rahata erdi. Söz konusu Google Fotoğraflar uygulaması ise, rastgele bir problem olmadan Google Play Store ve Apple App Store'da mevcut

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0