Facebook, oynaması ücretsiz bulut oyun hizmetini açıkladı

Facebook, oyun paylaşmak ve oynamak için ücretsiz oynanabilen bir bulut oyun hizmetini açıkladı. Hizmet, Facebook Gaming'in bir parçasıdır ve şu anda sınırlı sayıda kişi için beta testindedir.

Facebook, oynaması ücretsiz bulut oyun hizmetini açıkladı

Hareket, Facebook'u oyun dağıtımına daha derin bir şekilde götürüyor ve Anında Oyunlara ek olarak, insanlar mesajlaşma hizmeti ve Haber Akışı aracılığıyla oynayabilir. Bulut oyun hizmeti sadece beş oyunla başlayacak. Bu, bir teknoloji devinin oyundaki varlığını genişletmesi için çekingen bir yol gibi gelebilir. Ancak hizmetin halihazırda 200.000 kullanıcısı var ve bu, geleneksel oyun platformlarının çoğu rakibinin resmi lansmanlarında bile yönetebileceğinden daha fazla.

While Facebook’s existing Instant Games are lightweight titles for casual players and their friends, the new service will let people play more sophisticated cloud-based games, such as Gameloft’s Asphalt 9: Legends, Facebook’s Jason Rubin said in an interview with GamesBeat.

Rubin, "Oyun yayınlamaya çalışmıyoruz ve konsollar ve mobil cihazlarla rekabet etmeye çalışmıyoruz" dedi. Ekosistemin bir parçası olmaya çalışıyoruz. İnsanların istedikleri yerde oynamasına izin veriyoruz. Hafif bir deneyime başlamaktan gerçekten heyecan duyuyoruz. Yükleme işlemi tek bir tıklama. "

Platformdaki 2,7 milyar aktif kullanıcıdan 700 milyondan fazla Facebook kullanıcısı oyun oynuyor. Bulut hizmetinin yeni sunumu, oyunlara atılan küçük bir adımdır, ancak bir Facebook bunun öğrenmesine yardımcı olacağını umuyor. HTML5 web formatına dayanan Facebook Instant Games , şu anda yaklaşık 350 milyon oyuncuya ulaşıyor.

Beş oyundan dördü ABD'de belirli bölgelerde oynanabiliyor Rubin, bunun henüz resmi lansman aşamasında olduğunu düşünmediğini söyledi. Ancak şirketin şu anda duyuruyu yaptığını, çünkü beta testini daha fazla insanı kapsayacak şekilde genişlettiğini ve basının bunu yakında öğreneceğini düşündüğünü açıkladı.

Hizmet, Facebook'un Madrid merkezli bulut oyun girişimi PlayGiga'yı 78 milyon dolara satın aldığı geçen yıl başlatılan bir anlaşmadan doğdu. PlayGiga, 2013'te piyasaya sürüldü ve Intel'in Görsel Bulutuna dayalı bir hizmet olarak oyun platformu geliştirdi. Sonuç olarak, Facebook yaklaşık 18 aydır bu bulut oyunu üzerinde çalışıyor.

Rubin, "Facebook topluluklarla ilgili ve her yıl oyun topluluklarında harcanan zaman artmaya devam ediyor" dedi. "Oyun oynamanın daha büyük bir topluluk haline geldiği aşikar. Oyun kullanıcılarımızın yalnızca yarısı Facebook'ta oyun oynuyor ve bu, boşluğu kapatmaya yardımcı olacak. Sunduğumuz oyun türleri nedeniyle büyük bir fark var. İnsanlar Facebook'tan hiç ayrılmadan daha fazla oyun oynayabilir. "

Facebook, oynaması ücretsiz bulut oyun hizmetini açıkladı


Yukarıda: Facebook Gaming, bulut tabanlı ücretsiz oynanabilen oyunları piyasaya sürüyor.

Resim Kredisi: Facebook

Asphalt 9: Legends gibi oyunlar hem Google Play'de hem de App Store'da mevcut, ancak bunların çoğunu bulut akışı teknolojisi olmadan Facebook'ta oynamak mümkün değildi. Bilgisayarımda Asphalt 9'u denedim ve iyiydi. Anında yüklendi ve saniyeler içinde oynuyordum. Bilgisayarımdaki bir pencerede yüksek çözünürlüklü kalitede görünüyordu. Facebook, Android başlığını bulut oyun hizmetinde öykünerek çalıştırarak oyunun bir bilgisayarda çalışmasını sağlar.

Pazar araştırmacısı IDC'den Lewis Ward, GamesBeat'e gönderdiği bir e-postada, "Facebook, bu beta ile bulut akışlı oyun havuzunda bir ayak parmağı atıyor" dedi. "[Microsoft'un] xCloud'u veya [Sony'nin] PlayStation Now'ı vb. İle karşılaştırılmadan önce çok daha fazlasının yapılması gerekiyor. İlginç bir şekilde, Facebook ücretsiz mobil oyunlara odaklanıyor ve Android'e entegre oyun içi reklamlara sahip olacak. ve PC ekranları kapıdan çıktı ve bu benzersiz. "

"Başarı, milyonlarca Amerikalının önümüzdeki 12 ay boyunca hizmette sunulan oyunları denemesi ve bunlara para harcaması ve bu oyunların reklamlarını izlemesi gibi görünecek, temelde bu oyunların geleneksel indirme modeliyle nasıl çalıştığına paralel olarak . Bunu yapmak sadece kitabımda sağlam bir ilk yıl sonucu olur. "

Ward, Facebook'un bulut akışlı oyunları Anında Oyunlar (HTML5 teknolojisine dayalı) ve insanların ne tür bir oyun oynadıklarını anlamayacakları eski web oyunları ile sorunsuz bir şekilde harmanlamayı amaçladığını düşünüyor.

Ward, "Facebook bu teknoloji aracılığıyla dağıtımı kesinlikle artırabilir ve zamanla Hazır Oyunların yapamayacağı oyunlar sunabilir" dedi. "Anladığım kadarıyla çevrimiçi çok oyunculu oyunlar bu yılın sonundan önce karışıma girecek. Böylece sıradan oyunlardan orta çekirdekli oyunlara geçebilirler, ancak bu daha uzun vadeli bir teklif. Yıllardır bunun için çalıştıklarını düşünüyorum, bu yüzden Apple ya da başka biriyle ilgili son haberlere karşı diz çökmüş bir tepki olduğunu düşünmüyorum. "

Ayrıca boş bir rol yapma oyunu olan Moonton's Mobile Legends: Adventure'ı da denedim. Açıkça bir akıllı telefon dokunmatik ekranı için tasarlanmış çizgi grafiklere ve kontrollere sahiptir. Rubin, şimdiye kadarki oyunların hiçbirinin kontrol cihazlarıyla çalışmadığını söyledi. Bu iki oyun Pazartesi gününden itibaren genişletilmiş bölgelerde - masaüstünde ve Android'de - oynanabilir.

Bir kez daha, Sony ve Microsoft'un yeni nesil konsollarını piyasaya sürdüğü ve Google Stadia ve Microsoft Project xCloud gibi bulut oyun hizmetlerinin mevcut olduğu bir zamanda oyun hakkında yazılacak hiçbir şey yoktu. Ancak Rubin, Facebook'u büyük indirmeleri beklemenin, bir oyun için ödeme yapmanın veya diğer engellerle uğraşmanın sürtünmesini aşan erişimi kolay oyunlara dahil ediyor.

“We aren’t going out there and competing with anybody,” Rubin said. “We are just offering developers and consumers ways to find each other more efficiently and play. You can do this without ever leaving Facebook.”

Facebook, oynaması ücretsiz bulut oyun hizmetini açıkladı


Yukarıda: Facebook Gaming, Android ve PC'de bulut tabanlı oyunlar sunuyor.

Resim Kredisi: Facebook

Bu hafta sunulan diğer oyunlar, Concrete Software'den PGA Tour Golf Shootout, Qublix Games'in Solitaire: Arthur's Tale ve 2K Games'ten WWE SuperCard. Red Bull'un Dirt Bike Unchained ürünü yakında geliyor ve Facebook daha fazla oyunu test etmeye devam edecek.

Facebook daha önce, Apple'ın yoluna bir dizi kısıtlama getirdiği için iOS'taki Facebook Gaming uygulamasında oyun dağıtımını kullanıma sunmadığını belirtti. Rubin bir blog gönderisinde iOS hakkında şunları söyledi: "iOS yolumuz belirsiz olsa da, bir şey net. Apple, oyunları farklı şekilde ele alıyor ve çok değerli bir kaynak üzerinde kontrol uygulamaya devam ediyor. Kullanıcıların, hangi cihazı satın alırlarsa alsınlar, istedikleri zaman ve nasıl oyun oynamaları için en iyi yolu bulmaya çalışırken bizi izlemeye devam edin. "

Rubin ayrıca, Facebook'un aşırı taviz vermeyeceğini ve eksik dağıtmayacağını ve en sevdiğiniz oyun donanımının yerini almaya çalışmadığını söyledi.

Oyunların tümü bir fare ve klavye ile web'de veya dokunmatik ekranlı cihazlarla Android'de oynanabilecek. Rubin, bu oyunların "gecikmeye toleranslı" olduğunu, yani çalışmak için son derece hızlı etkileşim veya süper hızlı internet bağlantıları gerektirmediğini söyledi.

Facebook'un geliştiricilerin oyunlarını daha fazla performans elde etmek için belirli donanımlar için yeniden yazmalarını istemediğini söyledi. Rubin, hizmetin gelişeceğini, ancak özel başlıklar veya üçlü A başlıkları sunmayı amaçlamadığını ve bunun yerine basit ücretsiz oyunlara odaklanacağını ekledi. Oyunlar, oyun formatına ve geliştiricinin tercihine bağlı olarak uygulama içi satın alımlar ve reklamlar etkinleştirilerek başlıyor. Facebook, oyuncuların oyunları kolayca deneyebilecekleri bulut tabanlı oynanabilir reklamlar sunuyor.

Oyuncular, tam adları ve profil resimleri yerine Oyuncu Adlarını veya kurgusal adlar kullanabilecekler. Bunlar, Facebook'taki gerçek isimlerin yerine geçmez ve oyun oynama bağlamında kullanılır. Oyuncu adları ve oyun etkinliği, bir oyundan arkadaşları veya diğer oyuncularla bağlantı kurmayı seçtiklerinde, bir oyuncunun gerçek adının yanında görünecektir. Facebook Login for Gaming'i entegre eden geliştiriciler, oyunlarının indirilen sürümü ile Facebook'taki bulut sürümü arasında çapraz oynamayı etkinleştirebilir.

Rubin'e eski klasik atari oyunlarını sisteme almak isteyip istemediğini sordum, ancak bu oyunların çoğu ücretsiz oynanabilen oyunlar olarak tasarlanmadığı için bunun Facebook için mevcut bir hedef olmadığını söyledi. 2021'de aksiyon ve macera oyunlarının eklenmesiyle daha fazla oyun çıkacak.

Rubin, "Peşinde olduğumuz pek çok üçlü A oyunu yok çünkü bu bizim pazarımız değil ve çok düşük gecikme süreleri gerektiriyor" dedi. "Bunu başka hiçbir şeye alternatif olarak sunmaya çalışmıyoruz."

Gameloft'tan Guilherme Lachaut bir e-postada Asphalt 9: Legends'ın birçok platformda başarılı olduğunu ve bu, onlara ulaşabildiği sürece birçok farklı izleyici tarafından beğenilebileceğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Ancak geçmişte oyun, en düşük seviye cihazlarda çalışamıyordu ve daha uzun indirme süreleri gerektiriyordu.

Lachaut, "İnsanların oyunlarımızdan keyif almaları için sorunsuz yollar bulmak her geçen gün daha da gerçeğe dönüşüyor" dedi. "Gameloft'ta herkesin oynamasını istiyoruz ve Facebook bulut oyunları, Facebook ekosistemiyle zaten ilgilenen ve endişelenmenize gerek kalmadan anında PC ve mobil cihazlarda oynayabilecek yeni kitlelere ulaşmak için harika bir fırsat. donanım veya yükleme kısıtlamaları hakkında. "

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0