Evde Çalışanların Verimliliğini Arttıracak ipuçları

Evde Çalışanların Verimliliğini Arttıracak ipuçları

Evde Çalışanların Verimliliğini Arttıracak ipuçları

Webmaster topluluğunun uzun seneler vakitsince ortamında yer alan bir kişiyi olarak bundan sonra ön görü ediyorum ki; her 10 Webmasterdan en az 6’sı kendi evinde kendi imkanlarıyla bir şeyleri başarıyor. Geriye kalan bu 4 kişiyse işe giderken pantolon giymek mecburiyetinde olan ve hem de belki kravat takma zorunluluğu olan şahıslardan oluşuyor.

Yani birçoğumuz evden çalışıyoruz. Evden çalışmak gerçekte “Çalışmama Sanatı” olarak da yorumlanabilir. Tabii bunun amacıyla işin inceliklerini ve püf noktalarını bilmeniz, bunları en doğru, en ideal şekilde programınız lazım.

 Peki; evden çalışırken yaratıcılığımıza ve verimliliğimize takla attıracak ipuçlarını biliyor muyuz?

1. “Evden Çalışmak; Çalışmaktır.”
(Hayır, Çalışırken bir taraftan da Game Of Thrones İzleyemezsin)

Hepimizin ailemize karşı verilen en büyük mücadelelerden biri “Çalışıyorum ben yiaaa!” demek ve evde olduğumuz vakit gerçekte çalıştığımızı ifade etmektir. O durumda işin içerisine bir rutin katın, sabah işe başlayacağınız saat, vereceğiniz molalar ve iş saatiniz sabit olsun. Bu rutini sağlayarak çalıştığınıza evvelce kendinizi inandırın ki başkaları de inansın.

2. Evden Çalışmak Bütün Gün ve Gece Çalışmak Değildir
(Öğlen 3’de kalkıp gece 4’e kadar çalışamazsın sen Transformers Değilsin)

Evden çalışan insanların büyük bir bölümü istediği başarıyı elde edemiyor zira çalışma işini yeteri kadar öneme almıyor. Eğer hafta içi bütün işinizin çalışmaksa ve bunu evde yapacağınızı düşünüyorsanız çok kısa bir vakit sonra başkaldırı noktasına geleceksiniz.

İşi bitirme saatiniz ya da vakit aralığınız belli olursa bu problem ortadan bütünüyle kalkar. Yani, kesinlikle işiniz bir bitme saati olsun ki, kendinize ayıracak vaktinız olsun. Unutmayın, siz işinizden daha değerlisiniz.

3. Evden Çalışmak İnsanlardan Kopmak Değildir
(Bütün insanlardan tiksiniyorum modeli)

Sürekli olarak evde çalıştığınız bir sisteme kendinizi adapte ettiğiniz anda insanlardan ismim ismim kopmaya başlarsınız. Bağınızı bütünüyle yitirmemeniz ve işinize yeniden aşkla bağlanabilmeniz amacıyla öğle yemeklerinizi başka insanlarla Yemeniz harika bir hamle olacaktır. Böylece her gün kesinlikle sosyalleşecek, dışarıdaki dünyayı kendinize hatırlatacak ve işinize hevesle sarılacaksınız.

Yok bu size uymuyorsa en azından bir arkadaşınızla kahve içmek ya da bilgisayarınızı yüklenip, bir kafeye giderek birkaç saat hem keyifli hem de verimli vakit geçirebilirsiniz. Sıkıcı çalışıp, çok para kazanmaktansa keyifli çalışıp, az para kazanmak daha iyidir.

4. Çalışmak ve Çalışmamak Arasındaki İnce Çizgi
(İşte bütün problem bu!)

Bilhassa bizim gibi internet sektörü tabanlı olarak işleyen işlerde bilimsel olarak kural 53/17’dir. Yani, 53 dakika çalıştıysanız 17 dakika kendinize dinlenme vakti ayırmanız gerekir. Ofisteyken esasen sıksık çalıştığınızdan bu vakityi sağlamanız belki pek olası olmayabilir lakin evde çalışırken bu kuralı uygularsanız daha yüksek yaratıcılıkla çalışabilir ve iş saatleri dengenizi daima koruyabilirsiniz.

İş potansiyelinizi arttırma konusu ile ilgili da size yardımcı olacak bu kuralı dilerseniz, Pomodore aynısı tekniklerle ilişkilendirerek daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

5. Hayır, Patron Siz Değilsiniz
(Ammaan Bugün de ara verip bütün günümü şu aktiviteye harcayayım)

Evden çalışmaya başladığınız anda patronluk duygusunu da samimi içe yaşamaya başlıyorsunuz. Giriş saatiniz yok, çıkış saatiniz yok, giyiminize kuşamınıza karışan yok, yok da yok. Ne kadar da rahatsınız değil mi?

Bugün çok çok iş var ve sizin çalışma modunuz yok, “Nasıl olsa ben patronum yarın yaparız biii şiiiyler” modunda o günün işlerini sallarsanız evden çalışarak hiçbir vakit dilediğiniz başarıyı elde edemezseniz. Bilakis aksine bu tavizi kendinize birkaç kere verilenniz anda bu bir sıksıklik durumuna dönüşecek ve karşınıza gelen zorlu işlerde sıksık size patronluk duygusunu hatırlatarak sizi işten koparacaktır.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0