bilincli ve guvenli internet

bilincli ve guvenli internet

bilincli ve guvenli internet

Görünen yüzüyle internette bugün İletişim, bilgiye ulaşma, eğlence, bankacılık, alış veriş ve diğer pek çok şeyi yapabiliyoruz. Peki, internette diğer neler var? Suçlar, suçlular, dolandırıcılar, istismarcılar, siber zorbalar, tacizciler, teşhirler… Teknoloji süratle gelişirken, sanal alemin görünmeyen, bu karanlık yüzünde olanlar da artarak devam ediyor.

Görünen yüzüyle internette bugün İletişim, bilgiye ulaşma, eğlence, bankacılık, alış veriş ve diğer pek çok şeyi yapabiliyoruz. Peki, internette diğer neler var? Suçlar, suçlular, dolandırıcılar, istismarcılar, siber zorbalar, tacizciler, teşhirler… Teknoloji süratle gelişirken, sanal alemin görünmeyen, bu karanlık yüzünde olanlar da artarak devam ediyor.

Herhalde hepimiz kabul ederiz bu sözü: “Bir insanın, bir insana verebileceği en güzel şey itimatdir.” İnternet içerisinde itimat aramak, çölde su aramaya benzer çoğunlukla. İnternetin insanlığa sunmuş bulunduğu kolaylıkları ve fırsatları inkâr etmiyoruz ve ancak internetin bize getirdikleri ile bizden alıp götürdükleri arasında bir hesap yapıldığında, toplumsal olarak “İnternet Güvenliği”, "İnternetin Bilinçli Kullanımı", "İnternetin Etik Kullanımı", "İnternet Hak-Hukuk ve Sorumlulukları" konusunun ne kadar mühim bulunduğunu daha net idrak edebiliriz.

Güvenli İnternet Hizmeti

İnternet Güvenli mi?
Gerekli önlemler alınmadığı takdirde internet itimatilir bulunduğunu söylemek doğru değildir! Hiç kimse internet içerisinde %100 emniyet garantisi veremez. İnternet kullanıcısı kendi üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirirse, interneti belli bir düzeyde itimatilir duruma getirebilir. Peki, nedir bu mesuliyetlar:

Antivirüs ve firewall uygulaması kullanmak, İşletim Sistemimizi güncel tutmak,
Neyi nerede aradığımıza ilgi etmek,
Kablosuz ağımızın şifresini paylaşmamak ve herkese açık şekilde bırakmamak, şifre itimatilirğine ilgi etmek,
İnternet üzerinden alış veriş yapıyorsak sanal kredi kartı kullanmayı tercih etmek,
Şüpheli linkleri ve e-mailleri açmamak, tıklamamak, Phishing tuzağına düşmemek
Çok bireyin kullandığı bilgisayarda, bankacılık işlemlerini mecburi olmadıkça yapmamak, İnternet Bankacılığı ve online alış verişte ilgili olmak
Üyelik dilenen sitelerde şahsi bulguların tamamını vermemek, Kimlik Hırsızlığı ve Dolandırıcılığa maruz kalmamak
Sosyal paylaşım sitelerinde şahsi gizlilik, mahremiyet ve paylaşım konularında ölçüler ve sınırlar belirlemek, Sosyal Ağ Güvenliğine ehemmiyete etmek
İnternet Neden Güvenli Bir Yer Olmak Zorunda?
Çünkü sanal dünya aynı vakitte; çocuk istismarcılarının, uyuşturucu bataklığının, sözde sıhhat ürünleri simsarlarının, sapkın inanışların, terör propagandalarının, müstehcenliğin ve gençlerimizi kötü yola sürükleyen fuhuş tehlikesinin yuvalandığı bir çukurdur ve önlem alınmazsa bu tehlikeler tüm bir toplumu tehdit etmeye ve  arttırmaya devam edecektir.

Bu sebeple ilk olarak çocukların ve gençlerin sonra da tüm bir toplumun internetten gelebilecek zararlı içerikleri filtreleyen, aynı vakitte bedava de olan bir hizmet 2011 tarihinde başlatıldı: Güvenli İnternet Hizmeti.(http://www.guvenlinet.org.tr/) İnternette zararlı içeriklerle karşılaşmak istemeyen her bireyin kullanabileceği engelleyici bir hizmet. Bu da bir önlemdir. Tecrübe edinmekte yarar var, bedava olması ve istenildiğinde aktif istenildiğinde pasif uygulanabilmesi de ilaveten bir üstünlük. Bizden söylemesi...

Bilinç, İnternet Güvenliğinin Neresinde Kalır?
İnternet ve bilgisayar itimatilirği konusu ile ilgili program ilerleten firmalar, internetin şuurlu tüketimi içeriğine ya hiç vurgu yapmazlar ya da çok az bilgiyle konuyu es geçerler. Oysa internetin şuurlu tüketimi, internet itimatilirğini de yanında getiren bir haldur. Elbette emniyet amacıyla antivirüs ve firewall uygulamaları kullanılmalı ancak bu yüzde yüz bir emniyet sağlamayacaktır. Bu noktada çözüm: Güvenli İnternet Hizmeti, Antivirüs, Firewall ve Bilinçli İnternet Kullanımı olmalıdır.

“Bilinçli İnternet Kullanımı” Nedir?
Çoğu kez dillere pelesenk olan söylemler derinlemesine düşünülmez. İnternette bilmeden, başını-sonunu hesap etmeden oluşturulan şeylerden genelde zarar görülür. Denilebilir ki bilince giden yol; öğrenmekten, düşünmekten, sorgulamaktan ve farkında olmaktan geçer.

İnternet teknolojilerini kullanırken aynı vakitte kendimizi ve içersinde bulunduğumuz halleri sorgulayabiliyor muyuz?
İnternette sergilediğimiz davranışların kendimize, ailemize ve diğer kullananlara yansımalarının ne olacağını biliyor muyuz?
İnterneti doğru ve ahlaki davranışlar kapsamında mi yoksa kötüye mi kullanıyoruz?
Bilinçli bir internet tüketimi noktasında tüm bu soruların cevaplarını düşünmek yol gösterici olacaktır.

Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımının 6 Adımı - YouTube

Neler Yapılabilir?
Aileler şuurlu internet tüketimi noktasında bilgilenmeli.
İlköğretim müfredatına “Bilişim Şuuru” dersi konulmalı.
Türkiye çapında tüm okullarda veliler ile beraber bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmeli.
STK’lar bu hususta daha çok mesuliyet alıp, şuurlu internet tüketimi noktasında projeler üretmeli.
Aynı şekilde üniversiteler bu hususta projeler geliştirmeli.
“İnternete Özgürlük” diyenlerin "İnternette Saygı" kavramını da evvelcelemeleri gerekir. Bu kavramlar; internet içerisinde insan haklarına saygılı davanışlar sergilenirse mana kazınır.

Gerçek hayatta işlendiğinde cezai yaptırımları olan suçların sanal dünyada işlenmesine izin vermek hukuka aykırılık olur. Bu noktada kendini mesul hisseden her birey, kurum ve kuruluş her şeyden evvelce şu soruyu sormalıdır: Bilinçli internet tüketimi ve itimatilir bir internet ortamı amacıyla biz neler yapabiliriz?

Aynı şekilde yazılı ve görsel medyaya da büyük görevler düşüyor. Bilinçli ve insan haklarına ehemmiyet verdiği bir internet tüketiminin ön plana çıkarılması konusu ile ilgili görsel ve yazılı medya da farkındalık oluşturacak yazılar, haberler yayınlamalıdır. Site erişim önleme kararları eleştirilebilir, eleştiri kadar bunun namacıyla öyle bulunduğunu da meydana koymak mühimdir. Yalan haberlerin sonu gelmez, bizler doğrusu ne demedikçe!

itimatilir internet

Önce Çocuklarımız!
İnternet ve bilgisayar kullanım yaşı 3 yaşına kadar inmiş bulunuyor. Hatta bundan sonra ebeveynler bebeklerini susturmak amacıyla ellerine cep telefonu verebiliyorlar(!) Günümüzde birtakım çocuklar teknoloji tüketimi noktasında anne-babasından çok daha iyi seviyede. Peki, bunu bir üstünlük olarak mı görmeliyiz? Çocukların istismara daha açık ve savunmasız oldukları hesaba katıldığında aksine bu bir dezüstünlük olmaktadır. Çocuk istismarı hem bir insanlık suçu hem de dünyada çok ağır cezası olan bir suçtur.

Peki, internette hal nedir?
2007 yılından bu yana hizmet veren Bilgi İhbar Merkezi’ne (https://www.ihbarweb.org.tr/) gelen suç ihbarlarına bakıldığında ikinci sırada çocukların cinsel istismarının bulunduğu görülmektedir. Bu hal internetin itimatilir tüketimi noktasında mesulluğumuzun ne kadar büyük bulunduğunun bir kanıtıdır.

Biz bugün çocuğumuzu savunuyor olabiliriz ancak her türlü tehlikeye açık bir internet içerisinde çocuğumuzun istismara uğramayacağının bir garantisi var mı?!

Bu yüzden evvelce çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Çünkü istismar edilen her çocuk toplumun telafisi zor, en ağır yarasıdır.

Bu sebeple:

Gerçek hayatta çocuklarımızı nasıl savunuyorsak, internetten gelebilecek tehlikelerden de aynı şekilde korumalıyız.
Çocuğumuzun internette kimlerle konuştuğundan, dostluk kurduğundan haberdar olmalıyız.
Çocuklarımızı internetteki tehlikeler ve tehlikeler noktasında bilgilendirmeliyiz.
Yeni medya, müstehcenlik ve cinsellik üzerinden reytingi, reklamı ve çok tık alma sevdasını bundan sonra bırakmalı, bu noktada cinsellik algısı şimdilik oturmayan gençleri ve çocukları düşünmelidir.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0