Blog Nasıl Yazılır Detaylıca Anlatıyoruz!

Blog Nasıl Yazılır? Blog Yazısı Nasıl Yazılır? İyi Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır? Sorularının tüm cevabı bu içerikte!

Blog Nasıl Yazılır Detaylıca Anlatıyoruz!

Bilgisayar başında vakit öldüren arkadaş, daha önce hiç blog nasıl yazılır diye düşünmüş müydün? Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok kazanç kapısının açıldığını biliyorsundur. İnsanlar artık blog siteleri üzerinden hatrı sayılır miktarda gelirler elde ediyor. Bu durum kulaktan kulağa yayıldıkça haliyle insanlar da ipin bir ucundan tutmak istiyor. Fakat iş blog nasıl yazılır sorusuna geldiğinde çoğu insan, yetersiz bilgiler nedeniyle ya vazgeçiyor ya da başarısız teşebbüslerle hayal kırıklığına uğruyor. Eğer sen de bu işe atılmak istiyorsan, kararlıysan ve işin sadece bilgi kısmı kalmışsa aradığını buldun demektir dostum! Senin için blog nasıl yazılır başlıklı harika bir rehber yazısı hazırladık. Keyifli okumalar…

Anlat Bana: Blog Nasıl Yazılır?

Hemen anlatalım! Öncelikle genel bilgilerden bahsetmekte fayda var. Bu genel bilgileri de 2 başlıkta değerlendirebiliriz. Bu başlıklar;

 • Teorik Bilgiler
 • Teknik Bilger

Şeklinde sınıflandırılabilir. Teorik bilgi kısmında, blog konusunun belirlenmesi, yazım şekli, görsel seçimi, özgünlük gibi konulara değineceğiz.

Teknik bilgi kısmında ise blog kurulumu için gerekli materyaller, domain, hosting, SEO (arama motoru optimizasyonu) gibi noktalarda seni aydınlatmaya çalışacağız.

Teorik Bilgiler | Blog Nasıl Yazılır?

Hadi gel bu başlığı maddeler halinde inceleyelim.

1) Blog Konusu Seçimi

                Yazacağın bloğun konusunu belirlemen, işin %50’sini tamamladığın anlamına gelecektir. Yoo, abartmıyorum ya, tamam belki %45. Neden diye soracak olursan; bloğunda paylaşacağın içerikler, hedefleyeceğin kitle ve yazıların devamlılığı doğrudan bloğunun konusuna bağlı olacaktır.

                Evet, hazırsan en önemli bilgilerden birisi geliyor, bunu kesin not al! Eğer ki yazacağın blog insanlar tarafından daha kolay ulaşılsın istiyorsan niş (nishe) bir konu seçmeni tavsiye ederiz. Niş konu demek; benzeri olmayan yahut çok az olan, özgün ve yeni konular anlamına gelmektedir. Bu konularda istikrarlı bir biçimde içerik üretmen halinde kısa sürede büyük kitlelere ulaşman mümkün. Zaten bu işlere meraklı ve biraz araştıran insanlara baktığında niş blog nasıl yazılır gibi sorulara yoğunlaştıklarını görebilirsin.

                  Niş konu bulmak biraz zordur, kafa patlatmak gerekir. Ancak sana birkaç popüler blog konusu tavsiye edebiliriz. Aşağıda sıraladığımız konular, yazması zevkli, büyük bir takipçi kitlesi olan konulardır.

 • Gezi blogları
 • Fotoğrafçılık blogları
 • Teknoloji blogları
 • Spor blogları
 • Araba blogları
 • Sağlıklı yaşam blogları
 • Kadın blogları
 • Oyun blogları

Gibi listeyi uzatmak mümkün. Bir önemli tavsiye daha vermemiz gerekirse, önceden bilgi birikimin olan konularda yazman, hem yazarken sıkılmamanı sağlayacak, hem de okuyuculara doğru ve kaliteli bilgi vermene olanak tanıyacaktır. Blog konusu hakkında daha çok tavsiye istiyorsan, popüler konuları detaylıca anlattığımız şu yazımızı da okumanı tavsiye ederiz.

2) Yazım Tarzı

        Şimdi sana soruyorum; gezmekten büyük haz alan bir insan olduğunu düşün. İnternet üzerinde de gezi ile alakalı bloglarda dolaşıyorsun. Hangi tür yazılar seni kendine çeker? Resmi bir dille yazılmış sıkıcı yazılar mı? Yoksa okurken eğlendiğin, samimi bir dille yazılmış yazılar mı? Şayet akıl sağlığı yerinde bir insansan ikinci şıkkı seçeceğini düşünüyoruz. İlk şıkkı tercih ederim diyorsan lütfen derhal kaybol buradan.

        Şaka bir yana, okuyucuların seni sürekli takip etmesini ve yeni okuyucular kazanmayı istiyorsan mümkün olduğunca samimi ve sıkıcı olmayan bir dil kullanmalısın. İnsanlar bloğunu ziyaret ettiğinde sanki bir arkadaşıyla muhabbet ediyormuş gibi hissetmeli.

3) Kaliteli Yazılar

        Bloğunda yer alacak yazılar, imkanlar el verdiğince bilgi verici olmalı. İnsan bloğunu ziyaret edip yazılarını okuduğunda kendine bir şeyler katabilmeli, yeni şeyler öğrenebilmelidir. Hiç yoktan yazılarınızı okuduğunda 5-10 dakikam boşa gitmedi diyebilmelidir.

4) Özgün Yazılar

        Sağdan soldan kopyalarla bir blog yazısı yazıp okunacağını düşünüyorsan, sandığın kadar akıllı değilsin dostum. Neden diyorsan hadi yine empati yapalım:

        Arabalara merakın var diyelim, yeni şeyler öğrenmek istiyorsun. Meraklı adam birçok kaynağı araştırır. Dolayısıyla yeni bilgilere veya özgün içeriklere açtır. Sen de böyle bir insansın ve girdiğin bir blog sitesi, daha önce okumuş olduğun tonlarca içerikle dolu. Bu bloğa bir daha uğrar mıydın? Tabii ki de hayır! O zaman sen de bloğunda böyle bir şey yapma lütfen.

        Buna ek olarak kopyala-yapıştır içerikler Google algoritmasında da seni geriye düşürecektir. Bunu teknik bilgiler başlığının SEO kısmında biraz daha detaylıca inceleyeceğiz.

5) Görsel Zenginlik

        Konu görselliğe geldiğinde iki şeyden bahsedilebilir; birincisi yazıların içerisinde bilgilendirici ve konuyu tamamlayıcı görsel kullanımıdır. Bir konu hakkında bilgi verirken görseller ile destekleyebilirsin. Veya açıkladığın bir konunun okuyucunun aklında daha iyi canlanması için örnek bir görsel ekleyebilirsin.

        İkincisi ise sitenin genel olarak görsel açıdan estetik olmasıdır. İnsanlar sitenize girdiğinde renkli, eğlenceli, sıkıcı olmayan ama çokta kafa karıştırmayan bir temayla karşılaşırsa bloğunuzda daha uzun vakitler geçirecektir. Yine yazımızın teknik bilgiler kısmında bu “tema” muhabbetine değineceğiz.

6) Okurların Yorumları

        Bloğunda okurların içerikleri yorumlayabildiği bir kısım olması son derece önemlidir. Okuyucu yorumlarının sana ciddi bir faydası olacaktır. Örneğin sana merak ettikleri ve senin anlatmanı istedikleri bir konu sunabilirler bu şekilde içeriklerinin devamlılığını sağlayabilirsin. Veya yazılarını beğenen okurlar içerikler hakkında güzel yorumlar yapabilir. Bu da senin motivasyonunu artıracak ve daha kaliteli içerikler çıkarmana yardımcı olacaktır. Sizden de bu tarz yorumlar alsak fena olmaz hani ????

        Fakat bir konuda seni hemen uyaralım; maalesef bu yorumlar her zaman pozitif olmuyor. Bazen kırıcı, eleştirel ve gereksiz yorumlar da alabilirsin. Sakın ha moralini bozma. Hele pes edeyim hiç deme! Valla boşuna yazmış oluruz bu kadar şeyi. Bu tür yorumları kafana takmamakla beraber eleştirel olanları da göz ardı etmemeni tavsiye ederiz.

 

Teknik Bilgiler | Blog Nasıl Yazılır?

                Evet geldik şimdi en civcivli bölüme. Birçok insan bu noktada takılmakta ve gereksiz bilgi bombardımanına maruz bırakılmakta. Korkma biz öyle bir şey yapmayacağız. Yine maddeler halinde sana en sadece ve gerekli bilgileri sunmaya çalışacağız. Öncelikle bir blog sitesi açmak için neler gerektiğini öğrenelim:

 • Domain

Domain, kısaca Google’ın sitenizi tanıdığı isim olarak tanımlanabilir. Örneğin bizim domain blogcuabi.com. Sen de bloğunla alakalı güzel bir domain bulmak ile teknik işlere ilk adımını atabilirsin. İnternet üzerinde GoDaddy.com popüler olmak üzere birçok domain sağlayıcı firma bulunmakta. Domain konusunda da bir tavsiye geliyor hazırsan; az karakterli bir domain seçmeye gayret et! Mümkünse sahip olduğun domain 7-8 harfi geçmesin.

 • Hosting

Hosting ne yahu diyorsan şöyle izah edelim efenim: Hosting bir evdir, domain evinin adıdır, web siten ve içerisindeki yazılar evin içinde yani hostinginde barınmaktadır.

 • Wordpress

Wordpress, yazılarını web sitende yayınlayabileceğin, sitenin genel düzenini sağlayabileceğin bir çeşit arayüzdür. Wordpress dışında Joomla ve Ghost gibi siteler de mevcuttur. Ancak yeni başlıyorsan Wordpress senin için en uygun tercih olacaktır. Gerek kolay kullanımı, gerek yardımcı eklentileri, gerekse internet üzerinden hakkında kolay bilgi edinebilir olması senin işine bir hayli yarayacaktır.

 • Tema Seçimi

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz tema olayını biraz daha açalım. Tema, kısaca sitenin görünümü olarak tanımlanır. Canlı, göze hoş gelen ve kategoriler, yazılar arasında kolay geçiş yapılabilen temalar siteni büyük ölçüde ön plana çıkaracaktır.

 Tema seçimi kolay bir iş değildir. Ancak biz sana bu konuda da yardımcı olmak adına tema tavsiyeleri yaptığımız bir kategori hazırladık. Kategoriye ulaşmak için buraya tıklayabilirsin. En çok tavsiye ettiğimiz temaya ulaşmak için de hemen şuraya tıklayabilirsin.

 • SEO

Blog nasıl yazılır sorusuna cevap arayan arkadaşlar, yazılarınızın başkaları tarafından okunmasını istiyorsanız toplaşın bakalım, burası çok önemli.

                SEO, Search Engine Optimization kelimesinin kısaltımı olup, sitenin ve içeriklerinin google üzerinde arandığında ön plana çıkmasını sağlayan bir çalışmadır. Hakkında kitap bile yazılabilecek bu konuyu buraya sığdırmak mümkün değil. Detaylı bir bilgiye ulaşmak istiyorsan şu yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

                Kafam dağılmasın, genel bir özet geçin lütfen diyorsan, seve seve geçeriz. SEO’da belirli başlı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi anahtar kelime belirlemektir. Örneğin fotoğraf teknikleri ile ilgili bir blog yazısı yazacaksan, güzel bir anahtar kelime analizi yapmalısın. Bunun için bazı uygulamalar ve websiteleri bulunmakta. Analizinin ardından seçtiğin anahtar kelimeyi yazının başlıklarında ve cümlelerin içerisine belirli sıklıkta kullanmalısın.

Blog Nasıl Yazılır Anladık, Para Nasıl Kazanılır?

                Öncelikle şunu söyleyelim, blog siteni açtığın gün para kazanamayacaksın. Hatta belki de ilk birkaç ay hiçbir şey kazanamayacaksın. Ama azimli bir çalışmayla üstesinden gelinmeyecek şey yok!

                Blog yazarak para kazanmanın birkaç yolu var. Dilersen onları da şöyle maddeler halinde inceleyerek yazımızı sonlandıralım.

1) Google Adsense

                Sevgili google amcamız, bloğunun belirttiği kriterlere uygun olması halinde sitende reklam yayınlayarak sana para kazandırır. Google adsense servisiyle sağlanan bu kazanç, sitene gelen ziyaretçiler sayısıyla doğru orantılı olarak artmaktadır.

2) Pop-up Reklamlar

                Pop-up reklamlar siteye yerleştirildiğinde ciddi bir gelir kazandırmaktadır. Bu reklamlar, linklere tıklandığında ya da farklı bir sayfa geçildiğinde bir reklam penceresi açar ve gösterilen reklam başına blog sahibine para kazandırır. Fakat biz bu kazanç yöntemini önermiyoruz. Zira bu reklamlar okuyucuları oldukça rahatsız ediyor.

3) Link ve Reklam Satışı

                Bloğun güzel bir ziyaretçi sayısına ulaştığında bu ziyaretçilere başka siteleri de tavsiye edebilirsin. Belirli bir ücret karşılığında tabii ???? Yüksek hit alan bloglar bu yöntem ile hatrı sayılır paralar kazanıyor. Neden bunlardan biri de sen olmayasın ki?

 

Evet, nihayet yazının sonuna geldik. Buraya kadar sabırla okuduğun için teşekkür ederiz. Umarız bu yazımızda blog nasıl yazılır soruna faydalı cevaplar bulabilmişsindir. Her ne olursa olsun, asla hayallerinden vazgeçme! İleride başarılı bir blogger olman dileğiyle…

 

 

What's Your Reaction?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0